here Yenidoğan 0-3 ay aslında yeni bir hayatın başlangıcı ve belki de en önemli zaman dilimidir. Anne ve bebek birbirlerini tanımaya çalışırken aynı zamanda ikisi için de bambaşka bir hayatın kapıları açılacaktır. Ve bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

http://ezeta.com/index.php?option=com_k2 Unutmayın ki bu süreç sizin için ne kadar zor ve yıpratıcı ise bebek için de bir hayli karmaşık ve anlamsızdır. Etrafında olan olayları sizin varlığınız ve temasınız ile anlamlandırmaya çalışacaktır. Öyle ki evde gergin bir ortam varsa sizin ses tonunuzdan bunu hissedecek ve oda gerginleşecektir. Durduk yere ağlamaya başlar mesela susturamazsınız. Bazı insanların enerjisinden hoşlanmaz.

buy authentic accutane online Sizlerle yenidoğan bakımı ile ilgili hem kendi deneyimlerimi hem de almış olduğum eğitim gereği birkaç hususu paylaşmak istiyorum.

 • Bebek bakımında kullandığınız ürünlerin etiketinde yazan organik ibaresi sizi kandırmasın gerçekten %100 doğal ürünler kullanın. Fabrika da işlenmiş ve ambalajlanmış her üründe az da olsa kimyasal ve koruyucu olduğunu unutmayın.
 • Bebeğinizin direk tenine temas eden kıyafetler yumuşak dokunmuş, esnek ve % 100 pamuklu kumaştan üretilmiş olsun. Fiyatı uygun diye rastgele alınmış ürünler kullanmayın. Yenidoğan cilt bakımı hassasiyet gerektirir. Mümkünse renksiz ya da az renkli ürünler tercih etmeye çalışın.
 • Bebeğinizin tenine asla ama asla bebek yağı, pişik kremi veya nemlendirici sürmeyin. Bu ürünler bebeğe geçici fayda sağlar ancak ürün buharlaşırken bebeğinizin yağ hücrelerini de beraberlerinde götürür ve sizi ürün kullanmaya bağımlı hale getirirler. Cilt nemlendirmek için saf zeytinyağı (her zeytinyağı vücuda sürülmez asit oranı farklıdır cilt için uygun ürünler seçilmelidir.) ya da soğuk press yöntemi ile elde edilen bitkisel fakat kokusuz yağlar tercih edilmelidir.
 • Bebeğiniz için kullandığınız ürünler de parfüm olmamasına dikkat edin. Bebekler için üretilmiş ünlü markaların sıvı deterjanları ya da yumuşatıcılarını asla kullanmayın. Bebeklerin vücut sıcaklıkları yüksektir. Dolayısıyla bu tür ürünler de bulunan parfüm tanecikleri ısıyla buharlaşır ve bebeğinizi rahatsız eder. Yüksek sıcaklıkta, az sabun tozu ile gereken hijyeni sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin altını temizlerken asla ıslak mendil kullanmayın. Bu ürünler doğal ve bebek teni ile uyumlu değillerdir. Hem ıslak hem de soğuk olunca bebekte gaz oluşumunu arttırır. Hemen buharlaşmadığı için sürekli ıslak kalan popoda gaz oluşumu fazla olacaktır. Ilık su ve disk pamuklar ile misler gibi temizleyebilirsiniz. Temizlik sonrası temiz bir havlu ile kurulamayı unutmayın.
 • Bu konuda çok farklı görüş bildirenler var ancak ben almış olduğum profesyonel eğitim ile değerlendirme yaparak bebeğinizi ilk 3 ay yan veya yüzükoyun yatırmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu aylarda emzirme sonrası kusma sık yaşanır. Bebekte henüz hareket kabiliyeti olmadığı için sırtüstü yattığında eğer kusarsa kendini koruyamaz ve kusmuk burna dolabilir , bebeğin nefes almasına engel olabilir. Bu yüzden yan veya yüzükoyun yattığında çıkan kusmuk yatak tarafından emilecektir. Ve bebek reflex olarak ellerinden destek alarak başını yukarıya doğru rahatça kaldırabilecektir. Yüzükoyun yatışta bebek, ağız ve burun delikleri açık kalacak şekilde sağ yanak ya da sol yanak üzerine yaslı şekilde yatırılmalıdır. Kollar iki yanda ve baş hizasında olmalıdır.

Eveeeeet bunlar bebek bakımı ile ilgili genel bilgilendirmeydi. Birde anne-bebek ilişkisi yönünden yenidoğan bakımını inceleyelim. İşin romantik kısmına geçelim.

 • Evladınızı asla ama asla gözünüzün önünden ayırmayın. Hiç kimseye emanet etmeyin. Tabii ki dinlenmek, uyumak sizin de hakkınız. Bu tür durumlarda bir tek kişiye sorumluluk verin ve bu en çok güvendiğiniz kişi olsun.
 • Bebeğinizi kucağınıza almaktan çekinmeyin. Kucağa alışır lafını asla önemsemeyin. Kucağınız da taşıyın, uyutun. Hatta siz de onunla birlikte uyuyun. O kucağınızda sıcak nefesi ile tıslaya pıslaya uyurken siz de duygusal anlamda onunla bütünleşin ve anneliğin keyfini çıkarın.
 • Bebeğinizin her tepkisine karşılık verin anlamaya çalışın. Şunu unutmayın bebeğinizin ihtiyaçlarını ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde karşılarsanız o kadar sakin ve uyumlu bir bebek olduğunu göreceksiniz. Her ihtiyacı giderilen bebek değil, ihmal edilen bebek huzursuz ve mutsuz olur.
 • İlk ay bebeğinizin görüşü net değildir. Net olarak gördüğü iki şey vardır. Biri annenin dudakları diğeri ise göğüste bulunan koyu kahverengi halkalar. Bu yüzden bebeğiniz ilk ay sizi yalnızca dudaklarınızdan tanıyacak. Sesiniz, kokunuz bir yana ona her daim gülümseyen dudaklar ile bakın. Stresinizi, sıkıntınızı, üzüntünüzü yansıtmayın. Siz de oluşan her duygu ona da yansıyacaktır bunu unutmayın.
 • İlk aylarda bebeğinizin gürültüsüz ve az ışıklı bir ortam da kalmasını sağlayın. 9 ay boyunca karanlık ve küçücük bir yerde kalan bebişimizin yeni ortamına adapte olabilmesi için ona biraz zaman tanıyın. Daha ilk aydan sese de alışsın canım demeyin. Birkaç hafta özen gösterin.
 • Son olarak, belki de en zor olanı budur bebeğiniz dünyaya gelmeden önce sizin zaten bir hayatınız vardı. Sorumluluklar, yapılacak işler, görüşülecek insanlar.. Ancak onun için yalnızca siz varsınız. Ona göre siz varsanız hayatın bir anlamı var. Her şey sizinle anlamlı ve huzurlu. Her daim size ihtiyacı var. Onun bu masum ve çaresiz halini anlayın sabırlı olun.. Onu sevin, sarın, sarmalayın. Ona iyi gelen size de iyi gelecektir unutmayın..