go to link Bebek Masajının hem fizyolojik hem psikolojik sayısız faydaları vardır. Bu bölümde kısaca özetlemeye çalışacağım.  Seans sonlarında annelerden aldığım geri bildirimlerde hem anne hem bebekte müthiş bir uyum ve rahatlama hissi yaşadıklarıdır. Yani yaptığımız işin teknik adı masaj olabilir ancak sevgi şefkat saygı nezaket özveri ve samimiyet dolu dakikalar geçiyoruz aslında. 0-2 yaş dönemi bebekte Güvenli Bağlanma dönemidir ve bu dönemde söz değil hal dili kullanılır. Bebek sizi kaşınızdan, gözünüzden, mimiklerinizden ve ses tonunuzdan tanır. Tedirginseniz sezer, sevmediğiniz birisi ile birlikteyseniz bunu hisseder ve o kişiye karşı gardını alır. Hani bazı akrabalar vardır genelde bebek tarafından çok sevilir. Bunun ilk kaynağı aslında annedir. Annenin sevgi ve güven duyduğu kimseler bebek tarafından olumlu olarak kodlanır ve sevilir 🙂 Bebek masajında ki dokunuşlarda böyledir. Sevgi ve güven dolu bir dokunuş bebeğinizin beyninde olumlu duyuları uyarır. Bebek zamanla güven, sevgi, saygı kavramlarını bu dokunuşlarla, anneden gelen ufak sözlü komutlarla algılayacaktır.

enter Biz  sakin bir ortamda acele etmeden, şu hareket 5 kez bu hareket 10 kez yapılır gibi anneyi sayı ve kavramlarla yormadan, annenin kendini tamamen bebeğine bıraktığı, hem annenin hem de bebeğinin birkaç saatliğine bu dünyadan sıyrılıp yalnızca kendilerine ait ortak bir dünyada keyifçik yaptıkları bir ortam sunuyoruz.  Bu nedenle masajın en önemli faydası, ebeveynleri tarafından bu şekilde olumlu yönde temas gören bebeklerin duygusal ve sosyal gelişimlerine yapılan katkıdır. Biz bebek masajı ile ebeveynlere 0-2 yaş döneminde ki bebeklerine dokunurken bile izin almalarını, onun bedenine saygı duymalarını, tepkilerine anında cevap vermelerini, kendini ifade edemese de onun dilinden anlamayı ve birlikte ortak bir dil kullanmayı öğretiyoruz. Bu sayede bebek beyni hem bedeninin hem de duygularının önemsendiğini algılar. Zamanla bebekte özgüven, mahremiyet bilinci, nezaket, hoşgörü, saygı kavramları gelişir. İlerleyen yaşlarda kendini dışarıdan gelen tehditlere karşı koruyabilen, kendini savunan, bilinçli bir insan olur.

İnsan beyninde kullanılmayan birçok bölüm iki yaşında kendini kapatır ve ilerleyen dönemlerde öğretme bu yaş dönemine göre çok daha zor ve zahmetli olacaktır. Bu nedenle 0-2 yaş aralığı bebek gelişimi açısından çok kıymetli ve önemli bir çağdır. Bu çağda onalara kazandırabileceğimiz birçok şey var. Farkındalık önce ailede başlar sonra topluma yayılır. Bir insan değişir, dünya değişir felsefesi aslında ütopik değildir. Ve evladınızın gelişimi için yapacağınız hiçbir şey zahmet ve külfet değildir.

Birazda fizyolojik faydalarından bahsedelim 🙂source site Bebek Masajı ile Bebekte;

  • Gaz ve kolik sancılarında azalma
  • Kabızlık ve bağırsak faaliyetlerinde düzelme
  • Büyüme ağrıları ve kas gerginliğinde azalma
  • Diş çıkarma rahatsızlıklarında rahatlama
  • Kramp sancıları ve tekrarda azalma
  • Uyku düzenin de düzelme.
  • Kas esnekliği ve gelişimini destekleme
  • Davranışsal durumlarının yönetmelik
  • Kendi kendini sakinleştirme ve zamanla sakinleşme eğilimi
  • Stres hormonların da azalma sağlanır.